Jídlo

jidlo

Jestliže čokoláda nebo doutník s rumem vytvoří kombinaci jeden na jednoho, tak pro jídlo se dostáváme do trochu jiné dimenze. Nebude záležet je na hlavní součásti pokrmu, ale také na způsobu přípravy, použitém koření, dalších ingrediencích i na příloze. Navíc celkovou volbu bude ovlivňovat např. i místo a čas, myšleno např. roční období. Něco jiného bude posezení u krbu v teple, na zahradě, nebo třeba u moře, když je venku zimní chlad, nebo letní vedra. Naštěstí pro nás existuje mnoho a mnoho druhů a typů rumu, takže šance, že si najdeme ten nejlepší možný do páru s naším oblíbeným pokrmem existuje a je poměrně velká.

Vždy je dobré prozkoumat daný rum, jeho chuť a vůni, samotný. Zkuste se také povznést nad to, co je na rumu zřejmé (tedy např. u bílého rumu jeho dřevitost, u stařeného jeho karamelovitost) a zkoumejte další vjemy, např. stopy po koření, jako je anýz, hřebíček, vanilka, skořice nebo třeba stopy citrusového ovoce, dávající rumu svěžest.

Pro inspiraci uvedeme několik příkladů, které mohou být brány jako doporučení, pro inspiraci, ale zdaleka nejsou vyčerpávající.

Bílé rumy melasové

Bílé rumy charakterizuje jejich mladost, měkkost, lehkost, někdy suchost, jindy sladkost, kdy se v nich objevují tóny vanilky, kyselého ovoce, kokosu nebo květin. Tyto rumy jdou dobře spárovat např. s těstovinami, jako jsou ravioly, plněné mořskými plody, jako jsou krevety s vanilkovou omáčkou, také např. s dýňovou polévkou s kokosovým mlékem, ze sladkých jídel např. s kokosovou pěnou s trochou vanilky.

Bílé rumy zemědělské z čisté třtinové šťávy šťávy, nebo cachaca

Zemědělské rumy jsou tělnatější, rostlinné až minerální, slané až ovocné, s méně či více výraznou stopou čerstvě posečené cukrové třtiny, citrusů, jódu, anýzu nebo tropického ovoce. Zajímavá kombinace pro tyto rumy je tataráček z pražmy s limetkou a granátovým jablkem, dále krevety v citrusové omáčce, kreolský kořeněný koláč s treskou apod.

Jantarové rumy melasové

Tyto rumy obsahují více pražených nebo sušených tónů, více či méně vanilky, mandlí nebo kakaa a kávy. Zajímavou volbou je např. foie gras s tmavou omáčkou z kakaa, langusta nebo hruškový koláč s mandlemi.

Jantarové rumy zemědělské

Svěží, kulatý rum, s květinovými, vanilkovými nebo ovocnými tóny. Do páru jde s kachními prsy, tuňákem, nebo např. dortem Pavlova.

Rumy stařené melasové

Stařené melasové rumy jsou zpravidla kouřové, až dřevité chuti, s plnější chutí, s vanilkovým nebo medovým nádechem, s tóny kakaa a karamelu, a také labužnické chuti. Mohou se pojit s hovězím kořeněným masem, kuřetem např. na kari nebo jablkovým koláčem a zmrzlinou s karamelem.

Rumy stařené zemědělské

Rumy mohou obsahovat tóny ořechů, sušeného ovoce, také rozinek, fíků, sušených švestek nebo skořice, s trochou vanilky a kakaa. Mohou se např. hodit ke krémovým polévkám (s houbami nebo topinamburem..), krůtímu masu spojenému se šušeným ovocem, jako jsou např. meruňky, kořeněným crumble, nebo čokoládovým dezertům. Zajímavá může být i párová kombinace šušených švestek ve slanině nebo kuřecí ragů či kachna, zvlášť ve spojení s velmi starými (Horse d’Age) rumy.

Rumy stařené (melasové nebo zamědělské) zušlechtěné

Rumy stařené zušlechtěné zpravidla odpočívaly během zrání v sudech, ve kterých původně bylo např. portské víno, sherry, whisky, cognac atd. V takových rumech se objevuje široká škála vůní a chutí, žluté či červené ovoce, med, koření, kouř, rašelinové tóny, ovocné či dřivité tóny, podle povahy takového zušlechtění během dozrávání. Vhodné mohou být např. k sýrům s modrou plísní (zušlechtění portským vínem), koláčům s ořechy (zušlechtění sauternským vínem), nebo čokoládové pěně s pomerančem (zušlechtění whiskey).

Rumy kořeněné/ochucené

Soulad s kořeněnými rumy se určuje obtížně. Každý je trochu jiný, tedy i vnímání chutí je odlišné. Nejčastěji je takové párování postaveno na protikladech chutí. Spíše je na každém z nás, aby si našel takovou vhodnou kombinaci, podle vlastní chuti.