Čokoláda

rum choco

Rum a čokoláda možná na první pohled nemají tolik společného, ale zdání klame. Váží je k sobě kulturní souvislosti, způsob zpracování, silný aromatický charakter a přirozeně i způsob degustace vyvolávající asociace.

Historické setkání

Rum se vyrábí z cukrové třtiny a čokoláda z kakaových bobů. Z hlediska geografického se jedná o plodiny, které se pěstují ve stejných oblastech. Cukrová třtina však nejdříve, jelikož pochází z Asie, musela překonat Atlantický oceán, aby se následně usadila v Karibiku a Střední a Jižní Americe, kde se následně setkala s kakaem. Kakao – původ slova je ze slova mexických indiánů, Aztéků – cacahuatl, použivali staří Mayové při náboženských obřadech, a právě Mayové jeho pitím i při nerituálních zvyklostech rozšířili kakao i do dalších mexických oblastí. Poté se o něj začali později zajímat i španělští konkvistadoři. Nicméně původní horký a hořký nápoj jim nechutnal, a tak aby si jej přizpůsobili podle sebe, začali do něj přidávat třtinový cukr. Kakao se tak stalo vývozním artiklem do Evropy, stejně jako třtinový cukr a poté i rum.

Degustace

Obecně se doporučuje kombinovat mladší rumy se sladšími čokoládami a starší rumy s čokoládami s vyšším procentem kakaa. Proto se výborně pojí bílé a mladé rumy s bílými a mléčnými čokoládami a starší, např. aspoň 12-ti leté, s hořkými čokoládami s obsahem kakaa alespoň 70 %. Nicméně možností je nepočítaně, existují i výjimky. Jak tedy na to?

Jako u stařených rumů si i u čokolády nejprve prohlédneme barvu, která může být světle hnědá až úplně kaštanově tmavá. Poté ji přiložíme k nosu a přivoníme, čímž získáme první vjem o charakteru čokolády, tak jako u rumu. Nakonec kousek čokolády rozkousneme v ústech a necháme rozpustit tak, aby „obalila“ celé patro a vyplnila chuťové pohárky. Nyní můžeme přičichnout i k vybranému rumu, trochu se napít, nechat poválet v ústech, vyplněných chutí čokolády, čímž podnítíme explozi nových, dosud netušených chutí.

Jaký rum a jakou čokoládu k sobě?

Stařené melasové rumy španělského (hispánského) typu

Rumy ze Střední a Jižní Ameriky, Kuby nebo Dominikánské republiky, které jsou obvykle sladší až sladké, karamelizované až labužnické, doporučujeme párovat s podobným protipólem také u čokolády: vhodné jsou čokolády zakulacené, mléčné, i bílé nebo slabší hořké, s příchutěmi, obsahující medové tóny, karamelové tóny a tóny kandovaného ovoce, tedy přirozeně sladké, jako jsou čokolády vyrobené z kakaových bobů typu criollo z Venezuely.

Stařené melasové rumy anglického typu

Anglické rumy nejsou zpravidla doslazované, jsou silnější, robustnější a „drsnější“, pocházející zejména z barbadosu, Jamajky nebo Guyany. Proto je vhodné je spojit s výraznými, avšak nikoliv tolik sladkými čokoládami, např. původem z Madagaskaru.

Stařené a nestařené zemědělské rumy (agricole nebo-li francouzského typu)

Bílé zemědělské rumy jdou velice dobře do páru s kvalitní hořkou čokoládou s obsahem kakaa minimálně 75 %. Hořkost takové čokolády dá vyniknout sladšímu charakteru rumu a utlumí jeho žár, zatímco síla rumu ubere na hořkosti čokolády a dá vyniknout vůni. U stařených zemědělských rumů je zase vhodný soulad zemědělského rumu, např. XO s výraznými tóny kakaa a koření. Vhodná je přírodní čokoláda se 70 % kakaa typu trinitario. U stařených zemědělských rumů s rašelinovými tóny je zase zajímavá kombinace tmavé čokolády s pomerančovým likérem nebo pomerančovou kůrou.

Toto byl jen krátký návod k degustaci, nicméně čokolády a rumu je na světě obrovské množství, kombinací je spousta a fantazii se meze nekladou.