Doutníky

rum doutnik

Karibik proslul krom produkce rumu nebo kakaa také produkcí tabáku, kdy tradice zapálených suchých listů a vdechování kouře z nich pomáhala starým indiánům k tomu, aby necítili tolik únavu a mohli komunikovat s jejich božstvy. Tabák se skládá pouze z jedné jediné plodiny, a to Nicotiana tabacum, pojmenované podle francouzského diplomata Jeana Nicota, který dovezl tabák do Francie v 16. Století – odtud následně slovo „nikotin“. Nicméně k produkci těch nejlepších doutníků je od zasetí rostliny velmi dlouhá cesta.

Jaké doutníky?

Jestliže pro rumy víceméně také platí rozdělení na lehké (např. bílé), střední (lehce až středně stařené melasové nebo zemědělské) a těžké nebo výrazné (velmi staré a vyzrálé melasové nebo zemědělské rumy), platí to stejné i pro doutníky. Můžeme je rozdělit do tří až pěti kategorií podle intenzity chutě (nikoliv síla tabáku):

  • Lehké
  • Lehké až střední
  • Střední
  • Střední až plné
  • Plné

Někdy narazíme jen na tři kategorie a to lehké, střední a plné. Doutníky mohou být různého původu, nejčastějšími destinacemi výroby doutníků je Kuba, Nikaragua, Honduras nebo Dominikánská republika. Kubánské jsou velmi časté, jelikož mají dlouhou tradici, zde jsou některé druhy/značky pro inspiraci – H. Upmann Connoisseur No.1 je živočišnější, rostlinný, se stopami kůže a čokolády, neagresivní závěr, Hoyo De Monterey Epicure n.2 vyniká rostlinnou a živočišnou vůní, přechází do zemitosti, pečeného chlebu a dále kávě, Partagas Lusitanias připomínají vůní stáje, koření, horkou a vlhkou půdu, dále pak kůži a kakao, silný pepřovitý závěr, Ramón Allones Gigantes– rostlinná a živočišná vůně, vzácná dřřeva, kůže, závěrem jemná dřevitost. Z Nikaragui pak např. CAO Pilon Churchill – s vůni černého pepře a vzácného dřeva, závěr silný, Nicarao Especial Gordo – před zapálením je cítit pepř, poté houby, dřevitost, koření a dále černá káva. Honduraské doutníky pak mohou reprezentovat např. pak Flor De Selva Grand Pressé – vůně je dřevitá, dále s tóny kůže, koření, zejména černého pepře, závěr je příjemný, s tóny černé kávy a lékořice. Dominikánská republika je zastoupena např. San Pedro De Macoris Robusto Brazil – ve vůni je cítit vlhká půda a koření, poté přechod k opečenému chlebu s doteky kakaa, závěr je kulatý a sladký.  

Ochutnávka doutníku a rumu

Tak jako u rumu nebo čokolády je první smyslem, kterým hodnotíme doutník, zrak. Zrakem zhodnotíme délku, průměr (tzv. cepo), tvar (zaoblený, špičatý, otevřený, zavřený, zakulacený či zploštělý..) a poté i barvu atd. Druhým smyslem je sluch, kdy se doutník promne mezi prsty, aby bylo poznat, jestli klouže, nebo šustí. Hmatem se ověřuje jeho pružnost i náplň, i jeho suchost nebo hladkost. Čichem pak vnímáme jeho vůni – konkrétně čicháme k patě doutníku.

Vliv doutníku lze ovlivnit i samotným řezem. Jde o to, kolik umožníme projít kouře. Více kouře projde při zastřižení klasickým cutterem (odstřihne celý průměr). Použití tzv. V-cutu (tvar písmene V) nebo puncheru (kruhový cutter) naopak objem kouře zredukuje. Vliv oproti klasickým doutníkům mohou mít i nepravidelné tvary doutníků, tzv. figurados.

Po pomalém zapálení přejdeme k chuti a nasajeme trochu kouře, který převalujeme v ústech a poté vyfoukneme ústy nebo nosem. Zde se zjišťuje základní chuť, tedy zda je kyselá, hořká nebo sladká. Dále je můžeme rozvinout jako rostlinná, živočišná, květinová nebo kořenená chuť. Chuť se prolíná s dodatečnými vůněmi, kde mohu být patrné stopy sena, slámy, hub, ovoce (spíše sušeného), koření, vanilky, kakaa, kávy, medu apod. Podobnost s degustací rumu není náhodná.

Podobně jako v případě čokolády se poté napijeme rumu, vyplníme chuťové pohárky a ponecháme zkombinovat s vjemy z doutníku. Jelikož neexistuje nějaká univerzální směrnice nebo návod, je třeba na každém z nás, aby posoudil, zda mu zvolená kombinace vyhovuje či nikoliv. V podstatě bychom ale měli dospět k třem základním možným výsledkům:

1 +1 = 1

Jak charakter doutníku, tak charakter rumu zůstane tzv. „na svém“, tj. neshodnou se mezi sebou v jednom svazku, většinou se to stává, pokud příliš silný rum přebije vjem z doutníku.

1 + 1 = 2

Oba dva charaktery se v tom druhém rozpouští. Vzájemně se vyvažují, dosahují úrovně vzájemne shody. Například sladký rum může zjemňovat přílišnou dřevitost doutníku.

1 + 1 = 3

Nejenom, že jsou oba ve shodě, ale každý druhému přináší něco navíc, čímž nám dohromady předají nový rozměr. Jedná se o nejdokonalejší shodu a zušlechtění nebo povýšení zážitku, tedy nejlepší možná kombinace.

Až tedy naleznete pro vás to nejlepší spojení, pomůže Vám s gustem cestu zpět časem, např. do Havany padesátých let, kde si budete odpočívat v širokém koženém křesle se sklenkou rumu v jedné ruce a dobrým doutníkem v druhé.