Slovníček pojmů

 barrel 1000

Agricole

Tzv. zemědělské rumy nebo rumy francouzského typu. Jde o rumy vyráběné přímo z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, nikoliv z melasy, jako většina ostatních rumů. Nejznámější pak pocházejí z Martiniku, a často nesou označení původu (AOC- viz níže). Agricole rumy bývají silnější s výrazným aroma čerstvě posečené cukrové třtiny.

AOC

Zkratka znamenající v originálu „Appelation d’Originale Controlée“, tedy ochranné značení původu. Systém vznikl ve Francii na ochranu slavných značek vína (např. Champagne), a definuje přesně oblasti, které směsí toto označení pro své produkty používat. Ochranné označení se vztahuje na cognac, sherry a nebo právě na agricole rumy z Martiniku.

Andělská daň

Andělská daň představuje výraz pro množství odpařené tekutiny během staření rumu v sudech. V závislosti na prostředí se může jednat až o 12 % ročně.

Aňejo

Španělský výraz pro „starý“ rum. V zemích latinské ameriky to platí pro rum, který zrál alespoň dva roky, nikoliv však tři, jak je obvyklé podle evropské normy.

Cachaca (kašása)

Označení pro brazilskou rumovou pálenku s relativně nízkým obsahem alkoholu (38-48 %) z čisté třtinové šťávy, zpracovávané velmi podobně jako zemědělský rum, ale ihned stáčené do lahví podle brazilské legislativy.

Clairin

Pálenka z čisté šťávy z cukrové třtiny, produkovaná na Haiti. Destiluje se v alembicích (měděných kotlích) a také se nestaří (nezraje).

Black Tot Day

Tímto termínem je označován 31.červenec 1970. Tento den se na britských lodích námořníkům vydával naposledy denní příděl rumu (tzv. tot). Rum se takto vydával námořníkům od roku 1655 a v průběhu let, vzhledem ke špatné morálce, kterou pití rumu na lodích způsobovalo, se neustále snižoval. Rok 1970 tedy představoval konec této námořnické tradice.

Dokap

Konečná destilační frakce, obsahující již minimum požadovaných látek, převládají silně aromatické nealkoholické prvky, které jsou již považovány za odpadní produkty.

Melasa

Silně viskózní lepkavá tekutina tmavě hnědé až černé barvy, zbytek po výrobě cukru z cukrové třtiny. Jelikož obsahuje stále velké množství cukru, je dobře skladovatelná a přepravovatelná, stala se základní surovinou pro výrobu většiny dněšních rumů.

Pot still

Nejstarší systém destilace rumu, tzv. kotlíkový styl, kdy je rum obvykle vsádkovým způsobem destilován a následně přepalován, tedy dvakrát destilován, v témže měděném kotli.

Overproof

Overproof rumy jsou takové, které mají více než 57 % obsahu alkoholu. Tuto tzv. 100proof hranici stanovil Bartholomew Sikes poté, kdy si nechal patentovat přístroj pro měření obsahu alkoholu v tekutině. Z historie se jedná v podstatě o hranici, kdy alkohol začal hořet (tj. proof – námořníci k tomu používali hoření s pomocí střelného prachu). Později bylo zjištěno, že tato hranice je 54,5 %.

Solera

Metoda staření Solera je využívána hlavně u rumů (rónes) španělského typu. Jedná se metodu, kdy je na sebe vrstvena řada za řadou mladších a mladších rumů, ty nejstarší jsou u země („sol“ – země). Postupně se odebírá rum z těch nejstarších sudů u země a je doplňován rumy mladšími z horních vrstev.

Srdce

Někdy též označovaná jako „jádro“, je destilační frakce, která obsahuje hlavní část destilovaného produktu, tedy hlavně alkohol etanol (nikoliv metanol, nebo jen jeho zanedbatelné množství) a žádoucí aromatické prvky, které dávají výslednému destilátu jeho charakter.

Stařený rum

Rum, který byl po destilaci uložen do sudů za účelem jeho dalšího zrání. Doba zrání (staření) i způsoby se liší u každého výrobce, uvádí se obvykle 3 až 20 let, ale může být i vyší.

Tafia

Před cukrovou krizí na francouzkých koloniích (viz historie rumu), tedy hlavně na Martiniku a Guadelupu, produkovala řada usedlostí s vlastní přidruženou palírnou „rumy“ nebo pálenky z melasy nevalné kvality, které se zde neoznačovaly jako rumy, ale místním názvem „tafias“.

Úkap

Počáteční destilační frakce, která krom aromatických nealkoholických prvků obsahuje také podstatné množství jedovatého metanolu, tudíž se likviduje.

Vesou

Kréolský výraz pro šťávu z čerstvě rozemleté cukrové třtiny, určenou k fermentaci na výrobu zemědělského rumu.